«(Не)вірність пам’яті»

Ми всі є свідками того, як твориться історія. Новітня історія України. Зараз фактично кожен (кожна) може пригадати чи не всі ключові події цих драматичних чотирьох місяців. Інша справа, в якому ключі він (вона) ці події оцінює. Тим більше, якщо вони були бачені не власними очима, а сприйняті через засоби масової інформації або ж перекази.

Повторимось, мова йде про події, які ще є надзвичайно свіжими в пам’яті. З плином же років пригадування і сприйняття того, що відбувалось у листопаді 2013 – березні 2014 рр. може зазнати суттєвих трансформацій. Причина цьому – у тому числі і природа людської пам’яті…

Вже у такому контексті надзвичайно цікавою і актуальною є мексикано--канадсько-українська книга із промовистою назвою «La (In)Fidelidad de la Memoria» («(Не)вірність пам’яті»), яка побачила світ нещодавно. Книга видана під грифами Заслуженого автономного університету Пуебла (Інститут соціальних і гуманітарних наук «Альфонсо Велес Плієго»), канадського Університету Лаваль (Департамент літератури факультету філології та гуманітарних наук) і Бердянського державного педагогічного університету (Науково-дослідний інститут історичної урбаністики).

Тож саме Науково-дослідний інститут історичної урбаністики і презентує видання «(Не)вірність пам’яті» у стінах БДПУ.

Книга видана під редакцію мексиканського науковця доктора Вікторії Перес і є складовою ініційованого нею ж проекту з проведення Міжнародних мультидисциплінарних симпозіумів з проблем дослідження пам‘яті («SIMEM»), перший з яких відбувся у Пуебла в листопаді 2012, а другий – в листопаді 2013 р. Співорганізатором цих наукових форумів виступав Бердянський державний педагогічний університет, який тісно співпрацює з мексиканським вишем починаючи з 2009 р.

У презентованій книзі вміщено десять досліджень, які висвітлюють різні аспекти колективної та індивідуальної пам’яті.

Під час презентації «(Не)вірності пам’яті» її редактор, Вікторія Перес і двоє з мексиканських авторів – Глорія Тірадо Вільєгас і Бланка Естела Сантібаньєс Тіхеріна з аудиторії Інституту соціальних і гуманітарних наук «Альфонсо Велес Плієго» Заслуженого автономного університету Пуебла розповіли про концепцію видання і про свої розділи цієї книги (https://www.youtube.com/watch?v=Z-tYitXz-YY&feature=youtu.be).

Відповідно бердянський співавтор, Ігор Лиман, проінформував присутніх про підготовлений ним спільно з Вікторією Перес розділ книги, присвячений усній історії на пострадянському просторі.

Книга «(Не)вірність пам’яті» вже розміщена на сайті Науково-дослідного інституту історичної урбаністики і розіслана до низки бібліотек як України, так і Мексики. Кілька примірників видання під час презентації були передані до бібліотеки БДПУ.