Новий крок у співпраці БДПУ і BUAP
Нещодавно зроблено ще один крок у співробітництві Бердянського державного педагогічного університету і Заслуженому Автономному Університеті Пуебла (BUAP), потужний імпульс якому був даний візитом до Мексики у жовтні 2011 р. делегації БДПУ на чолі з ректором Вікторією Зарвою.
У період з 7 по 23 листопада 2013 р. у BUAP працювали доктори історичних наук, професори БДПУ Ігор Лиман і Вікторія Константінова.
Одним із головних завдань візиту було завершення організаційної підготовки і участь у проведенні Другого міжнародного мультидисциплінарного симпозіуму, присвяченого проблемам пам’яті (SIMEM) «Пам’ять, Історія, Забуття: нові соціальні перспективи». Симпозіум приурочено до 100 річниці з дня народження славетного французького філософа Поля Рікера. Співорганізаторами цього наукового форуму виступили саме BUAP і БДПУ. Логотип бердянського вишу було розміщено на банерах, плакатах симпозіуму, на сертифікатах, що видавались його учасникам. Про плідну співпрацю мексиканського та українського вишів, одним з результатів якої став SIMEM, на так званій «інаугураційній» частині симпозіуму розповідали Філіпе Перес та Ігор Лиман.
Крім науковців із Бердянська та низки інституцій Мексики, очну участь у симпозіумі взяли дослідники з Аргентини, Колумбії, Бразилії та Іспанії. Складовою заходу стала презентація постерних доповідей дослідників з України, Мексики, Швейцарії, Угорщини та Казахстану. Безпосередньо І.Лиман і В.Константінова на симпозіумі виступили з доповідями «"Wars of (for) Memory": the personal experiences of participation» і «Representations of memory in "Albums of Songs" of Ukrainians forcibly deported to Germany during the Second World War».
Показово, що серед мексиканських організаторів симпозіуму під орудою доктора Вікторії Перес був представлений і Карлос Бонанні Торре Бланка, який навесні 2013 р. проходив стажування в БДПУ і брав участь у низці воркшопів, організованих Науково-дослідним інститутом Історичної урбаністики. Свою доповідь, присвячену просторам пам’яті, він супроводжував презентацією, до якої були включені і фото, зроблені ним під час перебування в Бердянську.
Сертифікати учасників симпозіуму були видані 6 співробітникам і аспірантам кафедри історії України БДПУ (І.Лиман, В.Константінова, Ю.Королевська, О.Авдєєва, Л.Золотар, В.Романченко) і 5 співробітникам Науково-дослідного Інституту історичної урбаністики. Серед останніх — С.Білівненко (постер “Zaporizhzhya Scientific Society of Ya.Novytskyi. Research and Protection of Historical Memory”) і В. Грибовський (постер “City as Frontier: Social Memory and Identities in the Almanac “City’s Frontiers”).
У пабланській пресі і на мексиканських веб-сайтах подані статті з інформацією, що BUAP (Мексика) провів симпозіум у співпраці з БДПУ (Україна) (http://www.lajornadadeoriente.com.mx/2013/11/14/haran-simposio-para-reflexionar-sobre-la-memoria-y-el-legado-de-paul-ricoeur/ http://www.laculturaenpuebla.org/de-la-memoria-y-el-perdon-simposio/
http://feest.com.mx/2do-Simposio-Internacional-Multidisciplinario-de-Estudios-sobre-la-Memoria-Puebla-14-11.)
Зі свого боку, бердянці розмістили на сайті Науково-дослідного інституту Історичної урбаністики програму симпозіуму, постери його учасників, фото звіт про цей науковий форум.
Статті учасників симпозіуму планується опублікувати у мексиканському часописі «Morphé».
За результатами попереднього, першого SIMEM за редакцією його ініціатора Вікторії Перес підготовлена книга іспанською мовою «(Не)вірність пам’яті» серед співавторів якої є І.Лиман. Під час візиту до Мексики бердянські науковці спільно з В.Перес працювали над макетом цього видання, яке найближчим часом має бути опубліковано як спільний проект і відповідно під грифами BUAP, БДПУ та Університету Лаваль (Канада).
Серед чисельних складових візиту було і тісне спілкування з колишніми студентами БДПУ, які сьогодні проходять навчання у BUAP, Анатолієм та Іриною Коноваленко. Між іншим, ці берданці також були залучені до технічної підготовки SIMEM «Пам’ять. Історія. Забуття». До речі, молоді люди за пропозицією І.Лимана підготували статтю з враженнями про своє навчання в Мексиці, яка найближчим часом буде опублікована в університетській пресі.
Як координатор міжнародної діяльності БДПУ І.Лиман провів низку зустрічей з представниками адміністрації та науковцями BUAP, на яких розглядались конкретні питання розгортання співпраці українського та мексиканського вишів. Серед цих питань є й програма отримання студентами подвійних дипломів, в чому мексиканська сторона виявила неабияку зацікавленість. Мексиканські фізики проінформували про потенційно надзвичайно перспективний спільний проект BUAP і автомобільного концерну Volswagen, до участі в якому були запрошені і бердянські комп’ютерники.
Мексиканська сторона передала БДПУ проекти меморандуму про продовження співробітництва, договорів про обмін студентів і науковців.